MENU

SZCZENIĘTA  BULDOGA ANGIELSKIEGO NA SPRZEDAŻ !!!!!

Upały-poradnik dla właścicieli psów

1. Woda do picia

Podczas upałów stały dostęp do wody zarówno dla psów jaki i dla kotów jest kluczowy. Wysoka temperatura i brak wody może spowodować nawet śmierć zwierzęcia z odwodnienia lub przegrzania, ponieważ woda w organizmie podczas wysokich temperatur działa jak system chłodniczy i dość szybko jej ubywa, więc trzeba na bieżąco te braki uzupełniać.

Jest to zalecenie podstawowe dla wszystkich zwierząt domowych, bo to obowiązkiem właścicieli jest zapewnienie im optymalnych warunków podczas upalnej, letniej pogody. Kluczowe znaczenie ma to w wypadku zwierząt, które długo pozostają same, czyli domowych pupili oraz psów podwórkowych. W wypadku tej pierwszej grupy, warto rozważyć poidło, które trudno jest przewrócić, by nie okazało się, że nieuważne zwierzę przewróci miskę z wodą i będzie cierpieć przez kilka godzin z pragnienia. Psy podwórkowe, stróżujące i mieszkające w budach na zewnątrz również muszą mieć stały dostęp do wody – ważne jest, by pojemniki, którymi dysponują były trudne do przewrócenia, zamontowane na stałe lub przywieszone (np. do budy lub ogrodzenia), najlepiej ustawić je w cieniu, by zminimalizować parowanie.

2. Ograniczenie ruchu

W czasie upałów powinno ograniczyć się ilość ruchu naszego pupila. Jest to szczególnie ważne dla dużych psów oraz zwierząt starszych, a także ras, które genetycznie obciążone są problemami z układem krążenia. Właśnie dla zwierząt o specjalnych potrzebach upały są szczególnie groźne. Należy minimalizować ryzyko przeciążenia i unikać forsownego wysiłku fizycznego (bieganie, aportowanie, agility) podczas największych upałów. Zalecenie to dotyczy także psów młodych i zdrowych – wysoka temperatura i wyzwania jakie stoją wówczas przed organizmem, dodatkowo powiększone wysiłkiem podnoszącym temperaturę ciała, mogą powodować przedwczesne ujawnienie wad wrodzonych lub nabytych układu krążenia, szczególnie serca.

3. Uwaga na samochody!

Dla psa zamknięty samochód to pułapka! Co roku ludzie zapominają o tym i niefrasobliwie pozwalają sobie na zostawianie psów samych w samochodzie, bo zakupy potrwają przecież tylko kilka minut. Temperatura wewnątrz auta potrafi szybko wzrosnąć do ponad 60 stopni, gdy samochód stoi na słońcu, na masce auta bez trudu można zrobić jajecznicę. Warto zrobić test i pozostawić w nasłonecznionym aucie kubek z surowym jajkiem – taki prosty eksperyment raz na zawsze wyleczy właścicieli zwierząt domowych z pomysłu pozostawienia ich w takim zamkniętym piekarniku na kółkach choćby na moment, bo skoro upał ścina białko jajka, to krytycznie uszkadza także białka żywego organizmu powodując, że zwierzę gotuje się żywcem. Uchylone okno nie jest żadnym rozwiązaniem, bo nie zapobiega wzrostowi temperatury wewnątrz samochodu, a jedynie trochę zmniejsza skutki tego procesu. Ostrzeżenie dotyczy również samochodów zaparkowanych w cieniu  – po pierwsze miejsce słońca na niebie się zmienia i miejsce cieniste może znaleźć się zaraz w pełnym słońcu, a poza tym w cieniu temperatura wewnątrz auta również wzrasta, chociaż trochę mniej gwałtownie. Niestety mimo powtarzających się apeli o rozwagę co roku zdarzają się wypadki śmierci psów w takich okolicznościach. Jeśli musimy podróżować z psem lub kotem samochodem w gorące dni zawsze zabieramy go ze sobą wysiadając!

4. Uwaga na asfalt!

Latem temperatura asfaltu jest mniej więcej dwukrotnie wyższa niż temperatura powietrza. Co oznacza to dla zwierząt domowych? Groźbę poważnych poparzeń łap! Nasłoneczniona, ciemna powierzchnia asfaltu pochłania i magazynuje ciepło promieni słonecznych. Im ciemniejszy asfalt, tym jest latem gorętszy, dodatkowo, jeśli jest w nim mało wypełniacza (piach, skały), a dużo substancji smolistych, staje się on ciągnący i lepki pod wpływem wysokiej temperatury, więc może przyczepiać się do skóry tworząc parzący brud. Gdy temperatura w dzień osiąga powyżej 25 stopni, a pogoda jest słoneczna, podczas wyprowadzania psa na spacer pamiętaj, żeby unikać długich wybetonowanych odcinków i pozwalaj psu na chodzenie po trawie tak dużo jak to tylko możliwe. Gdy temperatura powietrza oscyluje wokół 30 stopni, a pies musi przejść dłuższą trasę po gorącym asfalcie lub chwilę na nim postać, najpierw sprawdź dłonią jego temperaturę, jeśli podłoże parzy Ciebie, będzie również parzyć zwierzę. Jeśli nie możesz uniknąć całej sytuacji mocz psie łapy wodą lub polewaj drogę przed zwierzęciem, woda będzie parować błyskawicznie, bo asfalt może osiągać temperaturę 60 a nawet 70 stopni. Na ciemnym asfalcie w upalny dzień można w kilka minut usmażyć jajko sadzone.

5. Ograniczenie spacerów

Pies oczywiście także podczas upałów musi się wybiegać, jednak w gorące dni warto zmienić pory wychodzenia ze zwierzakiem na dwór, tak by nie przebywać poza domem w czasie największego nasłonecznienia i najwyższych temperatur, czyli pomiędzy godziną 11:00 a 15:00, Aby zapewnić zwierzęciu odpowiednią porcję ruchu można wydłużyć poranni i popołudniowy spacer, albo zmienić godziny tak, by poranne wyjście odbywało się wcześnie rano, popołudniowe po godzinach najbardziej upalnych, a wieczorne w okolicach zachodu słońca lub nawet po nim.

6. Psi fryzjer

Jeśli Twój pies ma bardzo gęstą i ciepłą sierść, to warto rozważyć jej skrócenie na czas letnich miesięcy. To proste rozwiązanie zapewni ulgę Twojemu ulubieńcowi w gorące dni, a Tobie oszczędzi czasochłonnego rozczesywania i dbania o szatę. Jesienią będzie też mniej problemu podczas linienia. Pies nie będzie cierpiał z powodu zabiegów pielęgnacyjnych po zakończeniu lata, bo do tego czasu włosy zdążą odrosnąć, a na dodatek jesienią psy zmieniają szatę z lżejszej letniej, na cieplejszą zimową. Sugestia ta dotyczy przede wszystkim psów, które nie są przystosowane do życia w naszym klimacie (szczególnie chodzi o pasterskie psy górskie czy tzw. rasy północy, gdzie środowisko naturalne nie słynie upalnych dni).

7. Woda dla ochłody

Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto zapewnić psu wodę nie tylko do picia, ale także dla ochłody. Balia, ogrodowy basen, zraszacz, czy nawet zwilżone ręczniki to sposób by pomóc psu w wymianie cieplnej. Warto przypomnieć przy okazji, że pies nie poci się, reguluje temperaturę ciała poprzez dyszenie i odparowywanie wody w pysku, jeśli zatem na jego skórze pojawi się woda, która może parować ułatwia to organizmowi walkę z przegrzaniem.

Kontakt